fbpx

Prožijte porod a mateřství podle sebe

Pomáhám ženám v těhotenství objevit intuici, zvládnout obavy a prožít posilující porod. Učím je nalézt sebevědomí v mateřství tak, aby se ony i jejich děti spolu v kouzelném čase těhotenství, porodu a mateřství cítily dobře.

Ani, kdo jsi?

Jsem Ing. Anna Pokrupová, lektorka psychické přípravy na porod, mentorka mateřské intuice a sebejistoty a autorka knížky Můj kouzelný porod. Učím ženy používat svou mysl tak, aby pracovala ona pro ně, a ne ony pro ni. Pomáhám ženám postavit se za sebe i své děti a začít si období těhotenství, porodu a mateřství užívat.

Jsem taky máma 2 úžasných dětí, žena 1 muže, dcera, sestra a teta, vysoce citlivá a empatická žena, která miluje jaro, šaty, kafe a jasmín.

Jak se ženami pracuješ?

Při práci používám seberozvojové a koučovací techniky i vrozenou vysokou citlivost a empatii. Dostala jsem dar rozumět mysli žen i dětí a vidím souvislosti, které lidé běžně nevidí. S oblibou ženy učím, jak se začít dívat na své problémy z nových úhlů. Někdy k tomu stačí pár vět, někdy praxe a zkoušení jindy tužka a list papíru.

Témata, v nichž se vzdělávám a na nichž stavím svou práci, jsou: osobní seberozvoj, koučink, sebeláska, fungování psychiky a emocí, psychosomatika, vysoká citlivost, přirozené porody a respektujícím přístup k dětem.

Se ženami pracuju v kurzech a na osobních konzultacích. Můžete se také začíst do mého inspirativního porodního příběhu v knížce Můj kouzelný porod nebo objevit mateřskou intuici s příručkou Tajemství sebejisté mámy.

Najděte v mateřství radost, sebevědomí a klid

 

 

Kdo jsou tvé klientky?

Ženy, s nimiž pracuji, prožívají porod a mateřství podle sebe. Vědí, že jedině když jsou spokojené ony samy, jsou spokojené i jejich děti. Ženy, které za mnou přicházejí v těhotenství, hledají uklidnění a vědomí, že při porodu udělají to nejlepší pro sebe i své děti. Díky mé práci se stávají sebejistější a lépe komunikují o svých přáních u lékaře i v rodině. Mnohé z těchto žen už za sebou mají špatnou porodní zkušenost a tentokrát chtějí prožít porod jinak.

Ženy za mnou přicházejí i v čase, kdy už mají děti, a potřebují se zorientovat v mateřství – vyrovnávat se s emocemi, pocity nejistoty nebo být asertivnější vůči okolí. Mé klientky jsou laskavé a moudré ženy, které byly vychované jako „hodné holčičky.“ Vědí, jak je období těhotenství, porodu a mateřství důležité. Vědí také jak vyčerpávající a neefektivní je být na všechny problémy sama. Jsou to úžasné silné ženy, které si užívají život a s radostí objevují, co jim mateřství a ženství nabízí.

Stůjte pevně sama za sebou i za svými dětmi

 

 

Ani, bývala jsi vždycky sebejistá?

Ani náhodou.  Vyrostla jsem na malém městě a většinu života strávila jako tichá „poslušná holčička.“ Jako malou mě dospělí měli rádi. Ale já nejradši trávila čas sama – četla jsem si knížky nebo venku trhala mámě šeříky. Snila jsem, že až vyrostu, budu překladatelka, spisovatelka nebo budu zpívat dojemné písně v zakouřených klubech. Jo a taky jsem chtěla žít ve Francii. Když mi v desíti letech neuroložka do zprávy napsala „depresivně laděná dívka“ hrozně se mi to líbilo.

Vždy jsem se starala o to, jak se cítí ostatní, a nikdy mě nenapadlo, že i já si můžu plnit své sny.

 

Jak ses z inženýrky stala ženou, která pomáhá ženám k sebevědomému porodu a mateřství?

Na vysokou jsem odešla do Prahy a najednou jsem nevěděla, co dřív zkusit – vystudovala jsem VŠE, procestovala svět jako brigádnice i turistka, omrkla ty nejznámější světové galerie, propila pár nocí, naučila se 4 cizí jazyky a málem se vdala za tureckého muže.

Vyzkoušela jsem si budovat kariéru v zaměstnáních s nadstandardními benefity a perspektivou dalšího růstu, prochodila tisíce kilometrů v přírodě, pracovala jako překladatelka na volné noze, vzala si úžasného českého muže a porodila dvě nádherné děti. A právě díky dětem – díky porodům a mateřství jsem objevila v životě své poslání a práci, při které využívám své přirozené talenty  – empatii a vysokou citlivost.

A co se přesně při porodech, Ani, stalo?

První těhotenství jsem strávila v obrovském strachu z porodu a bolesti. Tehdy jsem ale byla přesvědčená, že jsem přecitlivělá. Takže – místo abych se na porod pořádně připravila – udělala jsem všechno proto, abych své obavy potlačila. První porod pro mě byl šok. Zdravotníci se ke mně chovali hrubě, manipulovali mě do pozic i zákroků, které mi nevyhovovaly. Dnes vím, že tyto zákroky byly neopodstatněné. Ale tehdy jsem netušila, jak se autoritě zdravotníků, kteří působili sebejistě, bránit.

Má představa o přirozeném porodu se rozplynula. A i když jsem porodila úžasné miminko a z pohledu mnohých bylo vše v naprostém pořádku, já odešla s pocitem traumatu a ponížení. Nevěděla jsem s kým a jak o tom mluvit, protože hnusný porod je přece „normální.“

Vyrovnejte se s vlastními obavami a prožijte posilující porod

Zmatek a nejistotu časem vystřídala láska a radost z miminka. Intenzivní pocit, že první porod nebyl v pořádku, ve mně ale zůstal. Začala jsem se zajímat o přirozené porody, největší inspirací pro mě byly knížky Michela Odenta a Iny May Gaskin.

Druhý porod jsem se rozhodla zařídit podle sebe – vybrala si respektující porodnici, sehnala si vlastní porodní asistentku, rozhodla se pro ambulantní porod a nakonec absolvovala i kurz hypnoporodu. Během těhotenství jsem musela ostatním vysvětlovat své volby, dohadovat se s lékaři a při porodu podepsat několik reverzů. Prožila jsem úžasný a přirozený porod.

Ani, jak vznikla knížka Můj kouzelný porod?

Cesta za porodem, který je v České republice stále vnímaný jako „alternativní“ pro mě byla plná stresů a otázek. Nikdo nechápal, co chci, já si přitom přála jen klid a bezpečí pro své děťátko i sebe. Na vlastní kůži jsem zažila porodní trauma i to, jak komplikované je zajistit si v naší zemi porod v klidu, bezpečí a v respektujících podmínkách. Přitom se jedná o naprosto zásadní předpoklady pro hladký průběh porodu, psychické i fyzické zdraví ženy i jejího dítěte.

První týdny po druhém porodu pro mě byly ty dosud nejšťastnější dny mého života. Situace ohledně porodů mě tak zasáhla, že jsem svůj porodní příběh pro inspiraci dalším ženám sepsala do knížky Můj kouzelný porod. Začala jsem ji psát dva dny po porodu a strávila s ní po večerech prvních devět měsíců života své dcery.

Když mi mou knížku pokřtila má oblíbená spisovatelka a blogerka Veronika Hurdová alias Krkavčí matka, udělalo mi to obrovskou radost.

Pochopte sama sebe a pochopíte i své děti

 

 

 

Ani, proč pomáháš těhotným a mámám prožívat porod a mateřství podle sebe?

Slyšela jsem už od žen desítky negativních porodních příběhů a už si nepřeju, aby se ženy během těhotenství a porodů rozhodovaly z pozice strachu. Postupně jsem se kromě přirozených porodů vzdělala také v oblasti osobního seberozvoje a koučování a začala jsem pomáhat ženám v těhotenství najít sebevědomí pro klid, pozitivní prožitek a vyšší bezpečnost porodu.

Později se na mě začaly obracet ženy i s problémy, které řeší v mateřství – únava, emoce jako na houpačce, pocit nejistoty před okolím, zda mateřství „zvládají“ a své děti vychovávají „správně.“Na ženu jsou v čase mateřství u nás kladeny nesmyslně vysoké nároky. (A často si je pod vlivem okolí klademe my samy.)

Prožijte porod a mateřství podle sebe

 

Ani, kde tě můžu najít?

♥ Pro ženy, které chtějí prožívat sebejistý porod a mateřství spravuju facebookovou skupinu Porod a mateřství podle sebe, do které se můžete přidat

♥ Chcete se inspirovat? Sleduje mě na Facebooku nebo Instagramu.

♥ Na své facebookové stránce pro vás také vysílám pořad Nebojte se porodu, což jsou inspirativní rozhovory se ženami, které vám pomůžou prožít porod podle sebe

♥ Přednášela jsem na festivalu Respekt k porodu, Stala jsem se hostem podcastu Příběhy zrození Lindy Martiškové

♥ Zdarma si můžete přečíst příručku  Nebojte se porodu, s jejíž pomocí se naučíte 7 nových myšlenek pro snazší porod