Jak na bolest při porodu

14. 06. 2022 | porodní bolest, předporodní příprava

V minulém článku jsme mluvily o tom, proč porod bolí. Pokud jsi článek ještě nečetla, podívej se sem. Dnes na tebe čeká 5 tipů, jak bolest při porodu zvládnout. Přirozeně, bez epidurálu nebo jiných farmaceutik.

1) Vyčisti si hlavu

Příprava na porod začíná ideálně nejpozději několik měsíců před porodem. Pokud sis všimla, že v tobě myšlenka na porod z jakéhokoliv důvodu vyvolává strach (a to se v těhotenství stává často), je nejvyšší čas s přípravou na porod začít. Protože — čím více strachu při porodu, tím větší napětí v těle. A to bolest zesiluje.

Vyplatí se během těhotenství strach zpracovávat. Jak na to? Zkus tohle: jakmile u sebe obavy postřehneš, vezmi si do ruky tužku a papír a vypiš všechny myšlenky, které se ti právě teď honí hlavou.

Pokud jsou obavy úpornější, vyřeš nezpracovaná témata včas s lektorkou předporodní přípravy, terapeutkou, dulou… Rozhodne se nesnaž obavy potlačit.

O potlačených obavách možná nebuděš nějakou dobu vědět, ve skutečnosti tím ale spíš posílí, a můžou se objevit ve chvíli, kdy je nejméně čekáš. To, jak se cítíš, ovlivňuje tvé děťátko a má významný dopad na to, jak porodíš. Těhotenství je úžasná příležitost začít na sobě pracovat, i pokud jsi to doteď nedělala.

2) Poznávej své tělo

Znáš dobře své tělo a umíš s ním pracovat? I tělesné napětí bolest při porodu posiluje. Nauč se své tělo co nejlépe vnímat. Jak? Zaměřuj postupně svou pozornost na různé svaly nebo oblasti v těle – zkus je zatnout a zase uvolnit. 

Skvělým způsobem tělesného i psychického uvolnění je meditace. (Pro začátečníky jsou ideální krátké nahrávky s vedenými meditacemi).

3) Dovol si ponořit do procesu porodu

Čím více se při porodu poddáš celému procesu a necháš svému tělu i emocím absolutní svobodu, tím snazší a příjemnější pro tebe porod bude. Při (fyziologickém) porodu bys měla mít klidné prostředí, naprostou svobodu pohybu, hlasových i tělesných projevů. Je v pořádku zpívat, mručet, ale i křičet nebo nadávat – tak, jak to zrovna budeš potřebuje.

Klid a volnost bohužel stále není v některých porodnicích samozřejmost. Pobav se o těchto možnostech v porodnici dopředu, může ti to pomoct vybrat tu nejlepší porodnici. Pokud cítíš, že by ti ve svobodném projevu pocitů mohl bránit stud, zpracuj si své pocity podle bodu 1.

4) Teplo a voda

Teplá sprcha nebo vana jsou ověřeným způsobem tlumení bolesti při porodu, alespoň některý z nich je dnes nabízený ve většině českých porodnic. (Ověř si, jak je to v té tvé.) Pokud je při porodu nebudeš mít k dispozici nebo ti z nějakého důvodu nebudou vyhovovat (nevyhovují každé ženě v každé fázi porodu), je možné přikládat teplé obklady na místa, která tě budou bolet.

5) Doprovod, který ví co a jak

Pokud si s sebou bereš k porodu muže nebo i kamarádku, maminku… rozhodně tuto osobu na porod připrav. Jen pak ti totiž bude moci s bolestí skutečně efektivně pomoct.

Ženy často preferují, když jejich doprovod k porodu připraví lektorka v rámci předporodní přípravy, než když to musejí dělat samy.

Partner u porodu na sebe může převzít fyzickou i psychickou oporu, ale i řadu dalších rolí – zajistí  komunikaci s personálem porodnice, zajistí klidné a příjemné prostředí, může ti na tebe přikládat teplé obklady nebo ti poskytnout tlakovou masáž. Pro ženu i její doprovod je obyvkle příjemnější, když se doprovod do dění při porodu skutečně zapojí, než aby jen nečinně seděl.

Bolest je v našem prostředí součástí většiny porodů, může ale být zvladatelná. Pokud se na ni dopředu připravíš – a naučíš se, jak ji zvládat – budeš mít nejvyšší šanci na hladký přirozený porod, který pro tebe i miminko bude zároveň krásný prožitek.

Chceš bolest při porodu minimalizovat? Chceš se prakticky připravit na to, jak ji zvládnout? Využij individuální přípravu na porod. 

Anna Pokrupová. Jsem lektorka přípravy na porod s terapeutickým přesahem. Připravuju ženy na porod tak, aby ho prožily jako magický okamžik zrození svého dítěte.

Stáhni si zdarma meditaci Magický klid.

Přidej se ke mně do skupiny

Porod a mateřství s lehkostí

Přidej se do skupiny žen, které prožívají těhotenství, porod i mateřství v souladu se sebou i svými dětmi.

Sociální sítě

20minutová konzultace zdrama

Anna Pokrupová | Lektorka předporodní přípravy – kontaktujte mě