3 fakta, která potřebuješ vědět o bolesti při porodu

17. 05. 2022 | porodní bolest, předporodní příprava

Proč porod bolí?

No, tak to prostě je, ne? Porod musí bolet. Ano anebo ne?

No… je pravda, že ženy v našich končinách obvykle popisují to, co při porodu cítily, jako bolest. Když se ale podíváme blíž na to, jak porod skutečně prožily, zkušenosti se různí – od „nejúžasnější zážitek mého života“ po „tohle už nikdy.“ Pokud jsi právě teď těhotná nebo těhotenství plánuješ, nejspíš se sama sebe ptáš: Můžu se i já při porodu cítit dobře a taky na něj v dobrém vzpomínat? Odpověď zní: Rozhodně ano. A pomůžeš tomu kvalitní přípravou na porod.

Představa porodu jako prožitku naplněného nesnesitelnou bolestí je zažitá. A řečeno na rovinu – sama jsem si kdysi myslela, že ženy, které vzpomínají na svůj porod jako na bezbolestný nebo skvělý, si buď své zážitky přibarvují, nebo jsou nadány jakýmisi záhadnými vlastnostmi, které já ani náhodou nemám. Jenže tak to není.

To, jak pro tebe porod bude pohodlný, máš z velké části ve vlastních rukou.

Což je skvělá zpráva! Proto se v tomto článku dozvíš 3 základní fakta o bolesti porodu, které ti pomůžou tvůj porodní prožitek výrazně ovlivnit. Jdeme na to.

Anna Pokrupová | Lektorka předpordní přípravy – s tulipány

Fakt č.1 Při porodu jsi ve změněném stavu vědomí

Tvé zázračné tělo při porodu vytváří speciální mix hormonů (působí zde 4 typy hormonů – oxytocin, endorfiny, adrenalin a noradrenalin, prolaktin), díky nimž

  • se mění tvůj způsob vnímání a prožívání, takže zvládneš i to, co si teď třeba ani neumíš představit
  • se můžeš cítit dobře nebo aspoň přijatelně i v situacích, které by pro tebe běžně byly nepohodlné nebo bolestivé

Jaký to má dopad na bolest při porodu? Změna stavu vědomí v důsledku přirozeně vytvořených hormonů změní i tvé vnímání bolesti. Díky tomu někdy ženy popisují bolest, kterou zažily při porodu jako mírnou, snesitelnou nebo ji popisují spíš jako tlak. Jakmile je ale hormonální rovnováha těla při porodu narušena (což se při typickém způsobu vedení porodu v českých porodnicích děje často) bolest při porodu budeš vnímat podstatně silněji.

Fakt č.2 Více pohodlí pro tebe znamená vyšší bezpečnost porodu

Proč to potřebuješ vědět? V české společnosti (včetně zdravotnictví) je totiž zažitý mýtus, že se žena při porodu o své pohodlí nemá starat (nebo má kvůli některým rutinním lékařským vyšetřením a zákrokům dobrovolně prožívat více bolesti), aby tím zvýšila bezpečnost porodu.

Není to však pravda. Schopnost porodit je intuitivní a neseš ji ve svém těle, které tě při porodu automaticky vede tak, aby ti co nejvyšší pohodlí zajistilo. Dovedeš si představit, že by lidský druh přežil až do dnešních dob, pokud by to tak nebylo?

Dnes už důležitost pocitu bezpečí a pohodlí ženy potvrzují i vědecké výzkumy a doporučení WHO.

Anna Pokrupová | Předporodní příprava – novorozeně s maminkou

Fakt č.3 Přivedení miminka z tvé dělohy na svět je práce svalů

Většinu této práce (a někdy všechnu) odvádí tvé tělo automaticky, aniž by ses o to ty musela aktivně starat. Není to skvělá zpráva?

Proč má tento fakt vliv na bolest při porodu? Pokud jsi při porodu v napětí (o čemž nemusíš vůbec vědět) přirozené činnosti tvých svalů tím bráníš a – kontrakce jsou méně efektivní a bolestivější.

Proto je opět důležité, abys při porodu byla co nejvíce v klidu, v souladu se sebou a uvolněná. Každá jsme jiná, máme jinou stavbu těla, jiné miminko a vnímání bolesti – a tak je to v pořádku Každé tělo je ale zázračné. 

Porod si můžeš představit jako magickou symfonii, kterou tvé tělo odehraje. 

Pokud dostane příležitost zahrát ji tak, jak ji příroda skutečně napsala, zajistí tobě i miminku maximální šetrnost a komfort. Tak, jak u nás dnes ale porody typicky probíhají, je tvé tělo při porodu rušeno – což pro tebe znamená více nepohodlí, ale i méně bezpečí.

Tato 3 základní fakta o bolesti při porodu by proto měla znát každá žena, aby se mohla na porod připravit skutečně svobodně a informovaně.

O konkrétních tipech, co při porodu můžeš udělat pro co nejméně bolesti, se dozvíš v příštím článku. Anebo to můžeme probrat osobně na těhotenské konzultaci.

Anna Pokrupová. Jsem lektorka přípravy na porod s terapeutickým přesahem. Připravuju ženy na porod tak, aby ho prožily jako magický okamžik zrození svého dítěte.

Stáhni si zdarma meditaci Magický klid.

Přidej se ke mně do skupiny

Porod a mateřství s lehkostí

Přidej se do skupiny žen, které prožívají těhotenství, porod i mateřství v souladu se sebou i svými dětmi.

Sociální sítě

20minutová konzultace zdrama

Anna Pokrupová | Lektorka předporodní přípravy – kontaktujte mě